You are watching: How many cans of soda in a 2 liter

While i cannot claim that soda is at every a environment-friendly or healthy and balanced lifestyle choice, I"ll be the very first to recognize my seeks to it and also I won"t quitting anytime soon. Now that we"re gift realistic, I"ve been thinking around the many efficient way to purchase soda. Together you know, soda have the right to be purchase in numerous forms, native 12 oz cans come 2 liter bottles, come a 24 pack of cans. But which means gives friend the many bang for her buck?
*
Obviously, going generic would certainly be one easy way to make buying soda more efficient, which generally is half the price of name-brand soda. In this case, ns will research what happens when we look in ~ name-brand soda because it will be the many expensive and also generally carry the same price throughout the board. Generic sodas can range in price, therefore be certain to inspect out what your grocery keep offers.If us look in ~ the name-brand, 24 fill of soda, through no revenue price, this generally goes for around $7.99, not including tax. As soon as we break that down, that comes down to around 33 cent per 12 ounces that soda (which is the general form of measure I will certainly be using here as a standard). A 12 fill of have the right to soda will typically come around the same price or also more, because it generally is priced at $4.50. In ~ $4.50 its about 37 cent a can. If we look at the 2 liter bottle of soda, in ~ the name-brand price, its usually $1.29, again with no revenue price. Translated into ounces, 2 liters is same to around 67.6 ounces. This is same to around 5 and a half cans the soda, which then levels the end to around 23 cent per 12 ounces the soda! we save approximately 10 cent per 12 ounces that soda as soon as we purchase 2 liter party of soda.(I am not mindful of the price of the 6 load bottles that soda, just due to the fact that I typically can"t drink that much at a time, however I have left mine equation because that calculating these numbers at the bottom because that you. Next time ns go i will examine out the price and add it right here as well.) After check at my local grocery store, because that a 6 fill of 20 ounce bottles go for around $4.29. At this rate, you space paying 42 cents per 12 ounces that soda. Again, this assuming there is not a sale, and also this is a price of a name-brand soda.Our other ways of to buy soda, prefer 20 ounce bottles up by the inspect out counter, are clearly over-priced and also used as a kind of impulse buy because that you. These are likewise priced at about $1.29 a bottle. At the rate, you are spending 77 cent per 12 ounces that soda! thats a large difference, so following time you are waiting in line at the store, look far from those displays, since their objective is to rip you off and satisfy your require for every little thing you like to drink.Pepsi and Coke have additionally been offering these "half-cans" that soda, which i hope you can currently predict these room a rip off as well. Aluminum is an expensive material right now, therefore you will be paying because that it. If you cannot drink a totality can that soda at once, again, take into consideration the wallet-friendly 2 liter party of soda. You only have to pour as much as you deserve to drink.In addition to conserving on purchase 2 liter bottles, watch for sales! This mainly my grocery store store had a sale because that 88 cent on name brand soda. The brings me down to 16 cents per can of soda, or basically fifty percent the price of box soda! Again, through generic soda, you"re most likely to see comparable savings, so if you can bear through it, provide generic soda a chance, and also consider just buying name-brand soda as soon as its top top sale.Now, if you space drinking SO much soda, it can be feasible to profit back from such, by transforming your aluminum can be ~ in for some pocket change. In our area, a large 20 gallon garbage bag of non-crushed cans offered us about $1.50 back, so its as much as you even if it is this is something come pursue. However, I would encourage you to recycle these containers, plastic or aluminum, to store our planet clean. Girlfriend can additionally make a most cool things out of 2 liter bottles, and there is a list of awesome concepts here. I remember once I to be in 3rd grade us made miniature green residences out that them, and also watched a plant grow a small bit everyday in our bottle. I usage one now to work-related with mine dog"s water dish (like a water cooler works) so i dont need to fill his dish as often. In addition, since using 2 liter bottles calls for you to usage your own glasses, this can additionally be a an ext eco-friendly means to offer (assuming you space not making use of disposable cups). Because you wash and reuse this glasses, you space not filling our landfills further.To use this equation in figuring the end what you room paying per deserve to of soda at your grocery store, I offered to following:(With 12 or 24 packs of soda:) Price divided by number of cans.(With 2 liters that soda:) number of total ounces separated by 12, then the price separated by the number you obtained from the first part that the equation.Damn those math teachers in school, i really am making use of math in actual life!
Posted byFrugal green Girlat1:10 PM
*



See more: Why Did Mendeleev Leave Spaces In His Periodic Table, Chemistry Chapter 6

*

Lisasaid...

Have friend looked in ~ Soda society soda makers? They are awesome! We have one and also it"s a cheaper method to have actually soda and far better for the environment. :)